GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4061114
nr 406 1114
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
'Gitarrspelare', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, tidigt 1940-tal, fajans, blomster mot viot bakgrund, unikt fat målat av Stig Lindberg, diameter: 42 cm, signerad: 'Studiohanden) Stig L (i blått)) samt etikett Gustavsberg SWEDEn samt i godset (HANDDREJAD) (krackeleringar i glasyren / tillverkningsskada / lagningar)
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
5.000 kr
Såld:
6.600 kr
tisdag 18 april 2006
24/4 11:30:03
6.500 kr
24/4 12:19:54
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg