MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 15629464
nr 1562 9464
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Fåtölj, + fotpall, Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn
Kondition: slitage
Yngve Ekström, född 1913, död 1988, svensk möbelformgivare från Småland.
Utrop:
8.000 kr
Såld:
6.200 kr
måndag 11 september 2023
kl 20:18:00
7/9 21:49:39
6.000 kr
11/9 13:32:54
Yngve Ekström
Läs mer om Yngve Ekström