![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14677024
*
nr 1467 7024
Carl Einar Figge Fredriksson
(1887-1951), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 39, "Hermelins fall, Stora sjöfallet, Lappland". Olja på duk, 47x38, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
Carl Einar "Figge" Fredriksson, född 1887 i Värmland, död 1951 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2022
kl 19:09:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/5 20:16:48
1
700 kr
16/5 19:04:09
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar "Figge" Fredriksson, född 1887 i Värmland, död 1951 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Einar Figge Fredriksson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar stora sjöfallet sverige
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:04
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:03
-
6308 Oljemålning
Anna-Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, ko..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:24
-
6129 Oljemålning
Bente berg, Interiör med läsande kvinna. Signerad...//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:03
-
2054 Oljemålning
Christina Rundqvist (f. 1940), Sverige. "skor". Si..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2003 Oljemålning
Evi Törner, landskap. Monogramsignerad. Olja på pa..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20
*
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar "Figge" Fredriksson, född 1887 i Värmland, död 1951 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Einar Figge Fredriksson
nr 1467 7024
Carl Einar Figge Fredriksson
(1887-1951), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 39, "Hermelins fall, Stora sjöfallet, Lappland". Olja på duk, 47x38, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
Carl Einar "Figge" Fredriksson, född 1887 i Värmland, död 1951 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/5 20:16:48 | 1 | 700 kr |
16/5 19:04:09 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Carl Einar Figge Fredriksson
Carl Einar "Figge" Fredriksson, född 1887 i Värmland, död 1951 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Carl Einar Figge Fredriksson
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar stora sjöfallet sverige
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:04 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:03 -
6308 Oljemålning
Anna-Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, ko..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:24
-
6129 Oljemålning
Bente berg, Interiör med läsande kvinna. Signerad...//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:03 -
2054 Oljemålning
Christina Rundqvist (f. 1940), Sverige. "skor". Si..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09 -
2003 Oljemålning
Evi Törner, landskap. Monogramsignerad. Olja på pa..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20