![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5795273
*
nr 579 5273
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 75
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:49
-
7175 Spegel
diameter: 36 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:17
-
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:48
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:59
-
7174 Spegel
Rotting, 45x54 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:25
-
7197 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:58
*
Spegel
nr 579 5273
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 75
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:49 -
7175 Spegel
diameter: 36 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:17 -
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:48
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:59 -
7174 Spegel
Rotting, 45x54 cm
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 18:25 -
7197 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om 9 dagar
15 juli kl 20:58