![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnevisp 6024050
*
nr 602 4050
Champagnevisp
Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2009
kl 18:08:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/9 12:19:56
1
100 kr
21/9 16:53:18
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnevisp danmark dansk danska danskt europa norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
-
7040 Bestick
62 delar, Nysilver, Svensk Spets. Längd: 15-25 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:50
-
7014 Gräddkanna
+ sockerskål + fat, 3 delar, silver, GEWE, 1956. L..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:12
-
7084 Kaffeskedar
12 st, silver, otydlig stämpel. Längd: 12 cm, Vikt..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:27
-
7013 Ljusstakar
Ett par, silver, 1800-tal, fylld fot, höjd, 16,5
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:14
-
7025 Mockaskedar
+ kaffeskedar, 12 + 12 st, silver, MGAB. Längd: 10..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:49
-
6025 Saltkar
+ borste, 3 delar, silver, glasinsats. Längd: 6,5 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:20
*
Champagnevisp
nr 602 4050
Champagnevisp
Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/9 12:19:56 | 1 | 100 kr |
21/9 16:53:18 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnevisp danmark dansk danska danskt europa norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
-
7040 Bestick
62 delar, Nysilver, Svensk Spets. Längd: 15-25 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:50 -
7014 Gräddkanna
+ sockerskål + fat, 3 delar, silver, GEWE, 1956. L..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:12 -
7084 Kaffeskedar
12 st, silver, otydlig stämpel. Längd: 12 cm, Vikt..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:27
-
7013 Ljusstakar
Ett par, silver, 1800-tal, fylld fot, höjd, 16,5
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:14 -
7025 Mockaskedar
+ kaffeskedar, 12 + 12 st, silver, MGAB. Längd: 10..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:49 -
6025 Saltkar
+ borste, 3 delar, silver, glasinsats. Längd: 6,5 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:20