KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14074399
nr 1407 4399
Sven Moell
(1894-1974), Sverige
Oljemålning, ”Trädgårdsföreningen”. Motiv från Trädgårdsföreningen, Göteborg. Signerad. Olja på pannå, 49x62cm, yttermått inklusive ram: 63x77cm
Sven Moell, född 1894 i Göteborg, död 1974, svensk målare och tecknare.
Utrop:
500 kr
måndag 5 juli 2021
kl 18:24:52
Sven Moell
Läs mer om Sven Moell