KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212108
*
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:02:32
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20
*
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20



