SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Toastrack +gräddkanna 5555014
nr 555 5014
Toastrack +gräddkanna
silver, Stockholm, 1921, K Anderson, resp London ca 1800
Kondition: lagad bristning, normalt bruksslitage
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 1 december 2008
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver