GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tillbringare 4355057
nr 435 5057
Tillbringare
'D 121' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, lergods, ljusgrönbrunmelerad glasyr 'SMARAGD', höjd 26.5 cm, märkt i godset: 'Bo FAJANS MADE IN SWEDEN', modellnummer 'D 121' påmålat och 'SMARAGD' stämplat under
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
måndag 30 oktober 2006
21/10 20:04:47
700 kr
30/10 14:16:19