KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5966097
*
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
25.000 kr
Såld:
24.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
*
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 25.000 kr |
| Såld: | 24.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45



