Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / ByrÃ¥ar, sekretärer / KryddbyrÃ¥ 257232



*

nr 25 7232


KRYDDBYRÃ…

Blå/rosa, L71 D53 H77


Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 december 2000
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå byrå byråar kryddbyrå rosa
  • 7119 ByrÃ¥
    "Medevi", byrå ur Ikeas 1700-talssserie, sengustav..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:21
  • 7001 ByrÃ¥
    1890-tal, valnöt. Bredd: 92 cm. Djup: 55 cm, höjd:..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:03
  • 7218 ByrÃ¥
    omkring 1900, björk, bemålad. Bredd: 40 cm, djup: ..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:03
  • 7201 ByrÃ¥
    Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 36 ..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:59
  • 6764 ByrÃ¥
    sengustaviansk stil, vitmålad, tre lådor, beslag i..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:16
  • 7217 Chiffonjé
    1890-tal. Valnöt, Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm. Höjd:..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr