ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11424726
*
nr 1142 4726
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Inger Rydén (b. 1944), "drömmen om kärlek", signed, 31x39,
GOUACHE, Inger Rydén (f. 1944), "drömmen om kärlek", signerad, 31x39
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday November 6 2017
at 18:34:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/11 09:55:11
1
150 kr
6/11 17:23:08
2
150 kr
6/11 17:23:08
1
150 kr (Robot)
6/11 17:23:16
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, "p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04
*
Inger Rydén
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
Läs om budbetjänten
nr 1142 4726
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Inger Rydén (b. 1944), "drömmen om kärlek", signed, 31x39,
GOUACHE, Inger Rydén (f. 1944), "drömmen om kärlek", signerad, 31x39
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday November 6 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 6/11 09:55:11 | 1 | 150 kr |
| 6/11 17:23:08 | 2 | 150 kr |
| 6/11 17:23:08 | 1 | 150 kr (Robot) |
| 6/11 17:23:16 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, "p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04



