ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8516228
*
nr 851 6228
Spegel
Nyrokoko, höjd: 180 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 oktober 2013
kl 21:09:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 13:35:50
1
1.600 kr
7/10 20:58:05
2
2.600 kr
7/10 20:59:59
3
2.000 kr
7/10 21:01:28
3
2.400 kr
7/10 21:02:21
1
2.800 kr
7/10 21:04:53
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 851 6228
Spegel
Nyrokoko, höjd: 180 cm
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 oktober 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/10 13:35:50 | 1 | 1.600 kr |
| 7/10 20:58:05 | 2 | 2.600 kr |
| 7/10 20:59:59 | 3 | 2.000 kr |
| 7/10 21:01:28 | 3 | 2.400 kr |
| 7/10 21:02:21 | 1 | 2.800 kr |
| 7/10 21:04:53 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



