SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dessertbestick 13602353
*
nr 1360 2353
Dessertbestick
silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2020
kl 19:23:51
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
-
6025 Saltkar
+ borste, 3 delar, silver, glasinsats. Längd: 6,5 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:20
*
Dessertbestick
nr 1360 2353
Dessertbestick
silver, 28 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-70-tal, Diplomat, 12 gafflar, 12 knivar, 4 st smörknivar. Längd: ca 16 cm, bruttovikt: ca 1070g
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2020 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertbestick diplomat silver ädelmetall
-
6025 Saltkar
+ borste, 3 delar, silver, glasinsats. Längd: 6,5 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:20