KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8079001
*
nr 807 9001
C Göran Karlsson
(f. 1944), Sverige
Gouache, C Göran Karlsson (f. 1944), 1987, Komposition, motivets mått: 29 x 38 ca
C Göran Karlsson, född 1944 i Uppsala, svensk målare, grafiker och skulptör.
Följerätt
Utrop:
4.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 februari 2013
kl 20:33:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/2 14:54:55
1
1.500 kr
8/2 13:35:16
2
1.600 kr
9/2 17:30:34
1
1.700 kr
11/2 16:12:12
3
1.900 kr
11/2 17:13:16
2
1.900 kr
11/2 17:14:17
2
2.000 kr
11/2 19:00:26
4
2.200 kr
11/2 20:28:49
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
C Göran Karlsson
C Göran Karlsson, född 1944 i Uppsala, svensk målare, grafiker och skulptör.
Läs mer om C Göran Karlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller c göran karlsson gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
*
C Göran Karlsson
C Göran Karlsson, född 1944 i Uppsala, svensk målare, grafiker och skulptör.
Läs mer om C Göran Karlsson
nr 807 9001
C Göran Karlsson
(f. 1944), Sverige
Gouache, C Göran Karlsson (f. 1944), 1987, Komposition, motivets mått: 29 x 38 ca
C Göran Karlsson, född 1944 i Uppsala, svensk målare, grafiker och skulptör.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 4.000 kr |
| Såld: | 2.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 februari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/2 14:54:55 | 1 | 1.500 kr |
| 8/2 13:35:16 | 2 | 1.600 kr |
| 9/2 17:30:34 | 1 | 1.700 kr |
| 11/2 16:12:12 | 3 | 1.900 kr |
| 11/2 17:13:16 | 2 | 1.900 kr |
| 11/2 17:14:17 | 2 | 2.000 kr |
| 11/2 19:00:26 | 4 | 2.200 kr |
| 11/2 20:28:49 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
C Göran Karlsson
C Göran Karlsson, född 1944 i Uppsala, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör.Läs mer om C Göran Karlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller c göran karlsson gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22



