Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6901505



*

nr 690 1505


Hans-Erik Eriksson

(1921-1997), Sverige


Gouache, Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48


Hans-Erik Eriksson, född 1921 i Stockholm, död 1997, svensk målare.

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 april 2011
kl 18:07:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/4 16:37:49 1      100 kr
4/4 17:17:10 2      150 kr
4/4 17:57:07 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Hans-Erik Eriksson

Hans-Erik Eriksson, född 1921 i Stockholm, död 1997, svensk målare.

Läs mer om Hans-Erik Eriksson
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv fågel fågelmotiv gouache hans-erik eriksson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tupp täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:57
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:03




Ladda ner broschyr