Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ask 10649105



*

nr 1064 9105


Ask

+ krus, Kina, höjd: 9-12 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 oktober 2016
kl 20:05:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/10 21:39:21 1      100 kr
22/10 10:46:37 2      450 kr
22/10 13:31:14 3      200 kr
22/10 13:31:14 2      250 kr (Budbetjänt)
22/10 13:32:33 3      300 kr
22/10 13:32:33 2      350 kr (Budbetjänt)
24/10 10:28:09 3      400 kr
24/10 10:28:09 2      450 kr (Budbetjänt)
24/10 10:29:17 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien ask keramik kina kinesisk kinesiskt kruka krukor krus
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:05
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7129 Skål
    Orrefors, Savann, design: Ingegerd Råman (f. 1943)..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:28
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:18
  • 3054 Skulptur
    Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:23




Ladda ner broschyr