![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Smycken / Ring 14024096
*
nr 1402 4096
Ring
Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 juni 2021
kl 18:37:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/6 18:06:32
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: otydliga stämplar ring silver & bergkristall smycken stockholm vintage
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:42
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:15
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:39
*
Ring
nr 1402 4096
Ring
Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/6 18:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: otydliga stämplar ring silver & bergkristall smycken stockholm vintage
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:42 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:15 -
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:03
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12 -
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:39