ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7416210
*
nr 741 6210
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, kompletterad, höjd: 79
Kondition: skadad
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 februari 2012
kl 19:01:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/2 15:29:52
1
550 kr
15/2 15:30:18
1
600 kr
15/2 17:33:48
2
350 kr
15/2 22:47:22
3
450 kr
16/2 05:58:27
1
750 kr
16/2 09:14:21
1
900 kr
17/2 23:14:30
4
550 kr
20/2 16:41:17
3
650 kr
20/2 16:41:55
3
850 kr
20/2 16:43:34
3
1.000 kr
20/2 17:02:53
1
1.000 kr
20/2 17:03:10
1
1.200 kr
20/2 17:11:38
3
1.200 kr
20/2 17:14:43
1
Vinnande bud
20/2 18:47:43
3
1.300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt kompletterad spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:23
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 741 6210
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, kompletterad, höjd: 79
Kondition: skadad
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/2 15:29:52 | 1 | 550 kr |
15/2 15:30:18 | 1 | 600 kr |
15/2 17:33:48 | 2 | 350 kr |
15/2 22:47:22 | 3 | 450 kr |
16/2 05:58:27 | 1 | 750 kr |
16/2 09:14:21 | 1 | 900 kr |
17/2 23:14:30 | 4 | 550 kr |
20/2 16:41:17 | 3 | 650 kr |
20/2 16:41:55 | 3 | 850 kr |
20/2 16:43:34 | 3 | 1.000 kr |
20/2 17:02:53 | 1 | 1.000 kr |
20/2 17:03:10 | 1 | 1.200 kr |
20/2 17:11:38 | 3 | 1.200 kr |
20/2 17:14:43 | 1 | Vinnande bud |
20/2 18:47:43 | 3 | 1.300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt kompletterad spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:23