Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Ask 10605600



*

nr 1060 5600


Ask

med lock, lackarbete, Kina. 18-1900-tal, diameter: 15 cm


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 oktober 2016
kl 19:49:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/10 16:27:25 1      Vinnande bud
3/10 18:15:43 1      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien ask kina kinesisk kinesiskt konsthantverk lackarbete lock skulptur
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:05
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6537 Blyerts
    Augusta Askergren. Signerad, daterad 1860, Rinkest..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:22
  • 3054 Skulptur
    Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:23
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:08
  • 6547 Vaser
    2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr