KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6104249
*
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 19:37:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/11 18:47:40
1
100 kr
14/11 14:28:49
2
300 kr
15/11 18:10:41
3
500 kr
16/11 09:49:29
2
550 kr
16/11 19:25:18
4
Vinnande bud
16/11 19:26:16
5
650 kr
16/11 19:29:11
5
800 kr
16/11 19:32:51
5
950 kr
16/11 19:34:15
4
justering av budtak
16/11 19:36:15
4
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
*
Gouache
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 950 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/11 18:47:40 | 1 | 100 kr |
| 14/11 14:28:49 | 2 | 300 kr |
| 15/11 18:10:41 | 3 | 500 kr |
| 16/11 09:49:29 | 2 | 550 kr |
| 16/11 19:25:18 | 4 | Vinnande bud |
| 16/11 19:26:16 | 5 | 650 kr |
| 16/11 19:29:11 | 5 | 800 kr |
| 16/11 19:32:51 | 5 | 950 kr |
| 16/11 19:34:15 | 4 | justering av budtak |
| 16/11 19:36:15 | 4 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22



