Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11953463



*

nr 1195 3463


Allan Österlind

(1855-1938), Sverige


Akvarell, Flamencodansöser, 47x36


Allan Österlind, svensk målare och skulptör född i Stockholm 1855, död 1938.

Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 augusti 2018
kl 18:20:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/8 16:11:53 1      300 kr
5/8 11:54:53 1      400 kr
6/8 18:12:41 2      400 kr
6/8 18:12:41 1      400 kr (Budbetjänt)
6/8 18:14:26 3      Vinnande bud
6/8 18:15:54 2      500 kr
6/8 18:15:54 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Allan Österlind

Allan Österlind, svensk målare och skulptör född i Stockholm 1855, död 1938.

Läs mer om Allan Österlind
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller allan österlind flamencodansöser svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr