KONST / Ramar / Tavelram 4286366
nr 428 6366
Tavelram
Förgylld, 17/1800-tal, 52x63, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
300 kr
Såld:
900 kr
måndag 18 september 2006
600 kr
350 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods