ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16635159
*
nr 1663 5159
Spegel
mässing. Diameter: 26 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2024
kl 18:08:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/11 19:54:01
1
600 kr
28/11 21:19:24
2
500 kr
28/11 21:19:24
1
600 kr (Budbetjänt)
28/11 21:19:40
2
700 kr
1/12 18:24:32
1
1.100 kr
1/12 18:33:43
3
1.200 kr
2/12 16:56:09
4
1.300 kr
2/12 18:03:48
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1663 5159
Spegel
mässing. Diameter: 26 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/11 19:54:01 | 1 | 600 kr |
| 28/11 21:19:24 | 2 | 500 kr |
| 28/11 21:19:24 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
| 28/11 21:19:40 | 2 | 700 kr |
| 1/12 18:24:32 | 1 | 1.100 kr |
| 1/12 18:33:43 | 3 | 1.200 kr |
| 2/12 16:56:09 | 4 | 1.300 kr |
| 2/12 18:03:48 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



