Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 6925151



*

nr 692 5151


Fanny Hjelm

(1858-1944), Sverige


Akvarell, Fanny Hjelm (1858-1944), blomstilleben, 28x36


Kondition: fuktskadad

Fanny Hjelm, född 1858 i Lindesberg, död 1944, svensk målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 april 2011
kl 17:48:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/4 19:18:10 1      300 kr
13/4 00:17:13 2      500 kr
15/4 18:07:24 3      400 kr
15/4 18:07:42 3      500 kr
15/4 18:08:04 3      550 kr
18/4 15:52:49 4      800 kr
18/4 17:43:26 5      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Fanny Hjelm

Fanny Hjelm, född 1858 i Lindesberg, död 1944, svensk målare.

Läs mer om Fanny Hjelm
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben fanny hjelm stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr