ÖVRIGT / Smycken / Ring 1248252
*
nr 124 8252
Ring
silver, 925/1000, BeH, Swedesign
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/2 22:12:49
1
100 kr
25/2 14:33:29
2
150 kr
25/2 16:00:33
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: beh ring silver smycken swedesign vintage ädelmetall
-
6465 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:55
-
3045 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Stilleben. Signera..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:15
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:51
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:15
-
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:04
*
Ring
nr 124 8252
Ring
silver, 925/1000, BeH, Swedesign
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/2 22:12:49 | 1 | 100 kr |
| 25/2 14:33:29 | 2 | 150 kr |
| 25/2 16:00:33 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: beh ring silver smycken swedesign vintage ädelmetall
-
6465 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:55 -
3045 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Stilleben. Signera..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:15 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 18:51
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:15 -
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
19 jan kl 19:04



