Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6171146



*

nr 617 1146


Spegel

Sk glasmästarspegel, höjd: 70


Kondition: skadad

Utrop:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 december 2009
kl 20:41:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/12 10:28:01 1      350 kr
21/12 18:07:23 2      400 kr
21/12 18:32:10 1      Vinnande bud
21/12 19:00:40 2      500 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sk glasmästarspegel spegel speglar
  • 8202 SpegelskÃ¥p
    omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr