MÖBLER / Skåp & hyllor / Skåp 4903342
nr 490 3342
Skåp
Ragnar Östberg, 1920-tal. Rödbetsat med hamrade beslag, tvådelat. Underdel med genombruten gallerdekor och svängda ben. Skåp med hyllinredning, överdel med låda och skåp med hyllinredning. Bär påskrift: Tillverkat av C.A.J Svan, Alfta sept:1928. Höjd 207 cm, bredd 126 cm, djup 58 cm. Smärre slitage. Ritningen förekommer i boken "Ett hem, dess byggnad och inredning", av Ragnar Östberg
Utrop:
300 kr
Såld:
2.600 kr
måndag 15 oktober 2007
500 kr
500 kr
650 kr
ledande budet*