![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6536540
*
nr 653 6540
Spegel
Gustaviansk stil, 20-tal, höjd: 115
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 augusti 2010
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/8 14:37:28
1
1.000 kr
29/8 17:20:13
2
1.100 kr
30/8 08:03:19
1
1.200 kr
30/8 14:48:43
3
1.500 kr
30/8 15:47:05
3
Vinnande bud
30/8 15:49:49
1
1.400 kr
30/8 15:50:32
1
1.600 kr
30/8 15:51:11
1
1.800 kr
30/8 15:55:40
1
2.000 kr
30/8 15:57:19
1
2.200 kr
30/8 15:58:52
1
2.400 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49
-
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:48
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:59
-
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:35
*
Spegel
nr 653 6540
Spegel
Gustaviansk stil, 20-tal, höjd: 115
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 augusti 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/8 14:37:28 | 1 | 1.000 kr |
29/8 17:20:13 | 2 | 1.100 kr |
30/8 08:03:19 | 1 | 1.200 kr |
30/8 14:48:43 | 3 | 1.500 kr |
30/8 15:47:05 | 3 | Vinnande bud |
30/8 15:49:49 | 1 | 1.400 kr |
30/8 15:50:32 | 1 | 1.600 kr |
30/8 15:51:11 | 1 | 1.800 kr |
30/8 15:55:40 | 1 | 2.000 kr |
30/8 15:57:19 | 1 | 2.200 kr |
30/8 15:58:52 | 1 | 2.400 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49 -
6367 Spegel
Nyrokoko. Höjd: 2000 cm, bredd: 74 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:48 -
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:59
-
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:35