Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1068045



*

nr 106 8045


Gouache

Hjördis Lindbladh, 1954, 45x54


Följerätt

Ja

Utrop:

7.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2001
kl 17:30:00


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache hjördis lindbladh konst täckfärg vattenfärg
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:32
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:39
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:09
  • 5282 Fotokonst
    Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:00
  • 7204 GlasmÃ¥lning
    Kina, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:50
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr