Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Handspegel 12409028



*

nr 1240 9028


Handspegel

silver, Tyskland. Längd: 27,5 cm, bruttovikt: ca 355 g


Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2019
kl 19:37:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/3 21:25:34 1      300 kr
11/3 17:34:46 2      400 kr
11/3 19:19:40 3      500 kr
11/3 19:24:19 4      500 kr
11/3 19:24:19 3      500 kr (Budbetjänt)
11/3 19:29:03 4      600 kr
11/3 19:32:09 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa germany handspegel silver speglar tyska tyskland tyskt ädelmetall
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:30
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr