Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstake 7585482



*

nr 758 5482


Ljusstake

Silver, Sent 1800-tal, höjd: 36


Utrop:

4.000 kr

Såld:

6.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:52:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 23:32:55 1      3.100 kr
14/5 12:03:27 2      4.200 kr
14/5 12:04:06 2      4.400 kr
14/5 14:49:44 3      4.200 kr
14/5 14:50:16 3      4.600 kr
14/5 16:13:28 4      4.600 kr
14/5 17:05:50 5      5.100 kr
14/5 17:51:19 4      5.100 kr
14/5 17:53:11 4      5.500 kr
14/5 18:24:07 6      6.200 kr
14/5 18:43:04 5      5.700 kr
14/5 18:43:48 5      6.200 kr
14/5 18:45:16 5      6.300 kr
14/5 18:45:19 6      Vinnande bud
14/5 18:45:57 5      6.500 kr
14/5 18:47:14 5      6.700 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:57
  • 7061 Ljusstakar
    2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:50
  • 7127 Ljusstakar
    Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:25
  • 7093 Ljusstake
    Mässing/marmor. Höjd: 24 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:48
  • 7092 Ljusstake
    Teak/Metall, Digsmed, Danmark. Diameter: 12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr