Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Soffor / Dagbädd 3503524



*

nr 350 3524


Dagbädd

50-tal, france & son, Danmark


Utrop:

300 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 februari 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 12:26:13 1      550 kr
26/2 15:53:34 2      350 kr
26/2 15:53:59 2      450 kr
26/2 15:54:15 2      600 kr
28/2 08:14:15 3      ledande budet*


  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dagbädd dagbäddar danmark dansk danska europa france & son gästsäng gästsängar norden skandinavien skandinavisk säng sängar
  • 7140 Soffa
    Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. ”Samsas. Längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7145 Soffa
    Dunplymåer
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:38
  • 7105 Soffa
    Howardmodell. Längd: 210 ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 6462 Soffa
    Illum Wikkelsö för A. Mikael Laursen & Søn, Århus,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:50
  • 5354 Soffa
    Torill Slettvoll. Längd: 155 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:01




Ladda ner broschyr