ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3503083
*
nr 350 3083
Spegel
Empire-stil, H.90
Utrop:
300 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/2 16:39:56
1
500 kr
22/2 22:35:23
2
350 kr
28/2 12:27:15
3
Vinnande bud
28/2 15:50:34
4
600 kr
28/2 15:51:39
4
700 kr
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 350 3083
Spegel
Empire-stil, H.90
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 februari 2005 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/2 16:39:56 | 1 | 500 kr |
| 22/2 22:35:23 | 2 | 350 kr |
| 28/2 12:27:15 | 3 | Vinnande bud |
| 28/2 15:50:34 | 4 | 600 kr |
| 28/2 15:51:39 | 4 | 700 kr |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12



