ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15977403
*
nr 1597 7403
Spegel
1800-tal, Empirestil, bronserad. Höjd: 63 cm, bredd: 28 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 12 februari 2024
kl 19:06:44
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bronserad empire empirestil karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 1597 7403
Spegel
1800-tal, Empirestil, bronserad. Höjd: 63 cm, bredd: 28 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 februari 2024 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bronserad empire empirestil karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



