GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355061
*
nr 435 5061
Keramik
Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 212' längd 20 cm och vas 'D 396' höjd 14.5 cm, stålblå glasyr
Utrop:
300 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/10 21:01:38
1
350 kr
29/10 22:26:53
1
Vinnande bud
30/10 15:57:19
2
350 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods stålblå glasyr svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bland annat royal copenha..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27
-
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:50
-
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:02
-
3044 Fat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs S..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:21
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:59
-
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:19
*
Keramik
nr 435 5061
Keramik
Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 212' längd 20 cm och vas 'D 396' höjd 14.5 cm, stålblå glasyr
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/10 21:01:38 | 1 | 350 kr |
29/10 22:26:53 | 1 | Vinnande bud |
30/10 15:57:19 | 2 | 350 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods stålblå glasyr svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
-
3006 Crèmekoppar
9 st, blandade modeller, bland annat royal copenha..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:27 -
3161 Fat
1800-/1900-tal, Rörstrand, sachsiskt mönster. Läng..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:50 -
3001 Fat
med hund, Ekeby. Diameter: 16,5 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:02
-
3044 Fat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsbergs S..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:21 -
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:59 -
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:19