Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  UR & KLOCKOR / Armbandsur / Fickur 6738691



*

nr 673 8691


Fickur

1800-tal, Silver, + nyckel


Utrop:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2010
kl 17:46:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 13:37:22 1      350 kr
13/12 15:34:03 2      Vinnande bud
13/12 15:55:37 1      450 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickrova fickur nyckel rova silver ädelmetall
  • 7106 Herrarmbandsur
    Certina, 18k guld, med länk i doublé, diameter. 3,..//
    Aktuellt bud: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:26
  • 7108 Herrarmbandsur
    Certina, doublé, bottens, diameter: 4cm, total län..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:50




Ladda ner broschyr