MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Stol 11211123
nr 1121 1123
Stol
1800-tal, nyrokoko
Kondition: slitage, skador
Utrop:
500 kr
måndag 7 augusti 2017
kl 18:25:05
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.