KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1139148
*
nr 113 9148
Johannes Ravn
(1922-1991), Norge
Gouache, Johannes Ravn, 39x55
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
Utrop:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2002
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa europeisk gouache johannes ravn konst norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6653 Väggrelief
Kina, 55x30 cm, oramad
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:47
*
Johannes Ravn
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
nr 113 9148
Johannes Ravn
(1922-1991), Norge
Gouache, Johannes Ravn, 39x55
Johannes Ravn, född 1922 i Narvik, död 1991, målare.
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2002 |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa europeisk gouache johannes ravn konst norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51 -
6653 Väggrelief
Kina, 55x30 cm, oramad
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:47



