Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  UR & KLOCKOR / Övriga ur / 461050



*

nr 46 1050




FICKUR Bygeldragare, Tavannes Watch co, Silver


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 2 april 2001
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickur bygeldragare silver tavannes watch co ädelmetall
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:29
  • 7107 Armband
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:16
  • 8055 Armbandsur
    Omega Constellation, Automatic, 18k guld. Armband ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:53
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:32
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:40




Ladda ner broschyr