Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13475327



*

nr 1347 5327


Spegel

Sent 1800-tal, slipat glas, 136x62 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 september 2020
kl 19:04:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/9 21:31:37 1      700 kr
11/9 21:13:49 2      1.300 kr
12/9 07:57:57 3      1.000 kr
12/9 07:57:57 2      1.100 kr (Budbetjänt)
12/9 07:58:11 3      1.300 kr
12/9 07:58:11 2      1.300 kr (Budbetjänt)
12/9 11:59:44 3      1.500 kr
13/9 14:41:51 4      1.700 kr
14/9 14:13:47 5      1.800 kr
14/9 18:17:30 6      Vinnande bud
14/9 18:18:05 6      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sekelskifte sent 1800-tal slipat glas spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr