SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 11955297
nr 1195 5297
Skål
på fot, nysilver, 1890-tal. Höjd: 28. Diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
måndag 6 augusti 2018
kl 20:45:05
300 kr
350 kr
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.