![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 4363514
*
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 17:36:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 09:54:14
1
300 kr
21/10 10:09:26
2
150 kr
22/10 23:36:50
3
300 kr
23/10 15:52:57
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6410 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:35
*
Berndt Friberg
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/10 09:54:14 | 1 | 300 kr |
21/10 10:09:26 | 2 | 150 kr |
22/10 23:36:50 | 3 | 300 kr |
23/10 15:52:57 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6410 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:35