ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4605355
*
nr 460 5355
Spegel
oval, Gustaviansk stil, höjd: 73
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2007
kl 17:51:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 12:58:24
1
700 kr
1/4 16:44:22
2
850 kr
2/4 10:38:34
3
1.500 kr
2/4 17:31:11
1
950 kr
2/4 17:45:33
4
1.500 kr
2/4 17:46:52
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 460 5355
Spegel
oval, Gustaviansk stil, höjd: 73
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/4 12:58:24 | 1 | 700 kr |
| 1/4 16:44:22 | 2 | 850 kr |
| 2/4 10:38:34 | 3 | 1.500 kr |
| 2/4 17:31:11 | 1 | 950 kr |
| 2/4 17:45:33 | 4 | 1.500 kr |
| 2/4 17:46:52 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



