Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Snurrfåtölj 9098085



*

nr 909 8085


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Snurrfåtölj, Jetson, Bruno Mathsson (1907-1988)


Kondition: slitage

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

2.600 kr

Såld:

4.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 september 2014
kl 18:15:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/8 13:10:59 1      2.600 kr
28/8 21:12:00 2      3.000 kr
29/8 08:15:22 1      4.000 kr
31/8 09:51:51 3      3.400 kr
1/9 00:19:45 3      3.800 kr
1/9 00:20:06 3      4.200 kr
1/9 07:56:42 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar snurrfåtölj stol stolar svensk design svensk konstnär sverige
  • 1012 Fåtölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:59
  • 1011 Fåtölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 1022 Snurrfåtölj
    ”Jetson”, svart skinnklädsel, Bruno Mathsson (1907..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:19




Ladda ner broschyr