Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Te / kaffekoppar 11154205



*

nr 1115 4205


Te / kaffekoppar

36 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant, 12 + 12 + 12 delar


Kondition: slitage, spricka/ sprickor

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 juni 2017
kl 18:33:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/6 15:50:55 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffegods kaffekopp kaffekoppar kaffeservis kaffeservisdelar svensk keramik svenska keramiker
  • 8346 Kaffegods
    10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 7158 Kaffeservis
    Rosenthal, 27 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:19
  • 8390 Matservisdelar
    19 delar, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr