Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Ringar 8078129



*

nr 807 8129


Ringar

2 st, Silver, 60-tal, Rutilkvarts


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2013
kl 18:07:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 21:14:02 1      100 kr
8/2 18:52:07 2      200 kr
8/2 18:53:24 2      300 kr
8/2 19:37:03 1      200 kr
8/2 19:37:24 1      300 kr
8/2 20:06:57 3      400 kr
11/2 15:17:08 4      400 kr
11/2 17:55:58 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ringar rutilkvarts silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
    Aktuellt bud: 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:38
  • 7172 Armband
    18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:17
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:23
  • 7169 Brosch
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:34
  • 7165 Brosch
    18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:24
  • 7171 Brosch
    Came / 18k, 1954. Höjd: 5 cm, vikt: 10g brutto
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr