Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddsnipa 3616070



*

nr 361 6070


Gräddsnipa

Silver


Utrop:

300 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 12:35:31 1      300 kr
13/5 12:53:41 2      600 kr
13/5 23:15:22 1      500 kr
15/5 12:45:02 3      600 kr
15/5 12:46:07 3      700 kr
15/5 12:59:35 4      1.500 kr
15/5 13:16:02 3      800 kr
16/5 02:53:15 5      900 kr
16/5 02:54:24 5      1.000 kr
16/5 11:43:11 6      1.200 kr
16/5 14:49:28 7      ledande budet*


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddsnipa silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr