Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13013436



*

nr 1301 3436


Spegel

Empire, 147x70 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 januari 2020
kl 20:49:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/1 15:08:22 1      1.300 kr
14/1 21:55:23 2      500 kr
14/1 21:55:23 1      600 kr (Budbetjänt)
14/1 21:55:56 2      1.000 kr
14/1 21:55:56 1      1.100 kr (Budbetjänt)
20/1 07:55:19 3      1.300 kr
20/1 07:55:20 1      1.300 kr (Budbetjänt)
20/1 07:55:41 3      1.400 kr
20/1 20:36:32 4      1.700 kr
20/1 20:40:10 3      1.700 kr
20/1 20:40:10 4      1.700 kr (Budbetjänt)
20/1 20:40:58 3      Vinnande bud
20/1 20:44:00 4      1.900 kr
20/1 20:44:00 3      (budbetjänt)
20/1 20:44:53 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr