MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Cruet stand 6924510
*
nr 692 4510
CRUET STAND
nickel silver, ,
Nysilver,
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday April 18 2011
at 17:53:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/4 00:05:42
1
100 kr
18/4 14:30:56
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout kryddställ nysilver pläter
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:10
*
CRUET STAND
nr 692 4510
CRUET STAND
nickel silver, ,
Nysilver,
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday April 18 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/4 00:05:42 | 1 | 100 kr |
| 18/4 14:30:56 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout kryddställ nysilver pläter
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:10



